Субота, 04.05.2024
ВІДДІЛ КУЛЬТУРИ, ТУРИЗМУ ТА АРХІВУ ПИРЯТИНСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
Меню сайту
Форма входу
Пошук

Пирятинський район знаходиться у пiвнiчно-захiднiй частинi Полтавської областi в лiсостеповiй зонi Приднiпровської низовини.

Площа - 863,5 кв. км, сiльгоспугiдь - 65,2 тис. га, в т.ч. орної землi - 55,5 тис. га. Населення - 36,6 тис. чоловiк.

У районi 42 населенi пункти, пiдпорядкованi Пирятинськiй мiськiй i 14 сiльським радам.

Районний центр - м. Пирятин, обласного пiдпорядкування розташований на правому березi рiчки Удаю (басейн Днiпра) за 197 км на пiвнiчний захiд вiд Полтави. Населення - 16,6 тис. чоловiк. 

                                                                       ТУР  ВИХІДНОГО ДНЯ


Назва маршруту : «Шляхами історії» 

з проживанням в місцевій  садибі

                                       (піший)

Тривалість маршруту 4 години

Кількість туристів: від 2 до 10 чоловік

Садиба – Музей – садиба Закревських -  Альтанка -  Піраміда – Садиба



                                               ТУР  ВИХІДНОГО ДНЯ

Назва маршруту : «Відпочинок душею і тілом»

з проживанням в місцевій  садибі

                                       (піший)

Тривалість маршруту  приблизна 8 годин

Кількість туристів: від 4 до 10 чоловік

Садиба – Музей – садиба Закревських -  Альтанка -  Піраміда – Колекційні ділянки – обід на колекційному  полі (відпочинок, рибалка, уха) -  Вечеря


Село Березова Рудка розташована на правому березі річки Перевод неподалік від річки Рудка, за 31 км від Пирятина. Вперше  згадується у документах 1717 року, як володіння гетьмана Івана Скоропадського. 

 

Наш маршрут  ми розпочнемо  з поселення в місцевій приватній садибі, яка розташована на березі ставу в центрі села Б. Рудка. Садиба декорована в українському стилі, збережена піч, дерев’яний піл (лежанка біля печі), але незважаючи на це в будинку обладнаний санвузол з холодною та гарячою водою. Також для зручності перебування в будинку є невеличка кухня та все необхідне для самостійного приготування їжі. Але якщо Ви хочете відчути справжній смак української кухні, то у садибі «Понад ставом» Вас смачно нагодують домашніми стравами.

На території садиби є місце для відпочинку – альтанка, та міні футбольне та баскетболене поля,. Садиба охороняється  і є місце для парковки Вашого авто. 

         


Через  годину вже можна буде розпочати  наш маршрут: Березоворудського історико-краєзнавчого музею – даний заклад розміщений в одному з флігелів маєтку Закревських і працює з 1974 року та налічує більше 5 тисяч експонатів, де можна познайомитися з історією села починаючи з 1717 року і до сьогодення. В експозицію музею входить  також літературно-меморіальна кімната .Г. Шевченка, яка була відкрита в 1961 році; літературно-меморіальна кімната видатного земляка поета-пісняра Д.О. Луценка, яка відкрита в 1991 році; кімната бойової слави воїнів с. березова Рудка. Зібрані колекції предметів побуту 19 ст., унікальні світлини родини Закревських та їх нащадків, що проживають в різних країнах Європи і Америки. На постійно діючих виставках народних умільців експонуються колекції вишивок, писанок, картин місцевого художника В.С. Потьомки, вироби художнього кування, фото та ін.

                                             

 

А тепер хочеться зупинитися на маєтку панів Закревських які отримали як весільний подарунок  від гетьмана К.Розумовського (1749 р.), а саме:

Садиба Закревських  - Палац Закревських був збудований у 1838 році.

Засновник великої династії Закревських Йосип Лук’янович Закревський, генеральний бунчужний  війська Запорізького, у 1752 році купив Березову Рудку в нащадків її першого господаря  - гетьмана Івана Скоропадського. Більше ніж півтора століття мешкали тут Закревські.

Двоповерховий палац у класичному стилі, зведений у кінці 18 – на початку 19 ст. на жаль згорів. Замість нього в 1838 році було збудовано двоповерховий палац стилі необароко. Його автором був відомий архітектор Євген Іванович Червинський – учень видатного архітектора К.А. Тона, автора проекту церкви Христа Спасителя в Москві. У будівлі палацу Євген Червинський творчо реалізував ідею відродження національного стилю.

       

 Пройдемо  через ковану браму на територію маєтку  й одразу х потрапимо в полон краси. До розкішного двоповерхового палацу  веде ялинова алея (колись тополева, потім каштанова). Зайдемо на парадний двір-курдонер, утворений трьома будовами – двоповерховим палацом та двома однотипними флігелями. Круглий партер перед головним фасадом палацу оздоблений клумбами різної форми. У центрі кола – пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку, відкритий 14 жовтня 2001 року.

                        



Альтанка – виконана в японському та китайському стилях із чайним павільйоном.

   

Піраміда – До архітектурно – паркового ансамблю входить також і піраміда-каплиця, збудована в південній частині села біля цвинтаря. Березоворудська піраміда – одна з трьох  європейських пірамід (друга збудована в с.Комендантівка Кобеляцького району Полтавської області, а третя – у Римі).

Історія будівництва піраміди пов’язана з іменем Гната Платоновича Закревського, який замовив її як каплицю над родинним склепом свої предків, що розміщувався біля Свято-Троїцької церкви, увіковічнивши цим свій знаменитий рід.

Збудована каплиця за всіма правилами будівництва єгипетських пірамід: її чотири грані відповідають певним сторонам світу, а складається вона з надземної та підземної частин. Довжина основи піраміди 7 метрів, висота 0 приблизно 10 метрів.

   

Вхід у каплицю з південного боку. Збудована вона  з обтесаного граніту та місцевої цегли, зовні оштукатурена з нанесенням візерунку.

У внутрішню частину піраміди-каплиці ведуть ажурні ковані двері, виготовлені місцевими ковалями. А в двох протилежних гранях  прорізані прямокутні видовжені вікна з ажурними металевими решітками.

Над входом піраміду прикрашав родинний герб і хрест. Зовні каплиця була обнесена ажурною металевою огорожею, а біля неї стояла скульптура ангела. Всередині її прикрашали фрески та розписи на релігійну тематику. Спокій небіжчиків охороняла статуя богині-охоронниці Із іди. 


Колекційні ділянки:

Сад – У південному куточку парку розрісся фруктовий сад, у якому є й екзотичні рослини: кизил, маслина тощо. 

Окрасою садово-паркової зони був розарій, на місці якого тепер розміщене дослідно-колекційне поле Березоворудського технікуму Полтавської державної аграрної академії.

  

        

У теперішньому лісопарку росте значно більше видів дерев та кущів, ніж у часи його заснування. Сучасний дендропарк нараховує біля 30 видів листяних і хвойних дерев та біля півтора десятка декоративних кущів. 

Гордістю Березоворудського парку є колекція рідкісних та інтродукованих рослин, таких, як магнолія, тюльпанове дерево, сум’як, катальпа японська, барбарис криваволистий, тис ягідний. 

Алеї парку – за палацом розпочинається старовинний парк площею 45 га., розташований на берегах Рудки й Переводу. Виник у 1786 році, коли в правічному лісі прорубали 9 центральних алей та галявини, залишаючи незайманими 300-літні дуби, могутні клени й липи.  Від центральних  алей промінчиками розходяться бічні але, якими можна потрапити на галявини з екзотичними деревами та кущами.  

   


Головні алеї парку: каштанова, липова, березова, горіхова, берестова, соснова – були вимощені цеглою

Озеро – У кінці 12-метрової за шириною каштанової алеї була викопана для господарів маєтку, а в чудній частині парку для купання і розваг селян – став «Саджалка» з двома насипними острівками, до яких ведуть перекидні місточки.

                                                  

      



Також хочеться зупинитися на ще одній унікальній споруді розміщеної в с.Березова Рудка - перша садиба сім’ї  Закревських 

 – На західній околиці Березової Рудки розташована  стара цегляна будівля – колишній панський маєток збудований у другій половині 18 ст. Це перший будинок Закревських. Це одноповерхова прямокутна споруда з анфіладним розташуванням внутрішніх приміщень. На головному і парковому фасадах – тераси-лоджії з двома колонами  доричного ордеру.

Торцеві фасади оформлені чотирьохколонними портиками, що не мають фронтонів, ні парапетів. Фризова частина прикрашена  декоративними зубчиками-медальйонами. По боках лоджій паркового фасаду містяться еркери з конусоподібним дахом.

Цей будинок є перехідною ланкою від старовинної української хати з піддашками до нового типу заміських панських будинків із колонними портиками, виконаними за зразком садибних будинків центральної Росії.

Криниця – діюча освячена криниця розташована між ярами. 

Скіфські могили  - одними з відомих курганів є  поховання розташовані за 4 км. Від с. Березова Рудка. Він займає край рівного плато другої надзаплавної тераси правого берега р.Перевод.  На сьогодні  нараховується 111 задернованих напівсферичних насипів, зведених над поселенням епохи середньої бронзи заввишки 0,2 до 1,4 м. і до 12 м у діаметрі. У 1908-1909 роках дві могили роскопав і вивчив краєзнавець В.А. Степанович. В одній із них на глибині 1,5 м. від найвищої точки кургану, виявлено одиночне поховання  чоловіка  головою на захід. Права рука похованого витягнута вздовж тіла, а ліва лежала нижче живота. Домовина не збереглася, проте на її існування  вказують виявлені і поховальній споруді цвяхи, які зберегли вертикальне положення. Біля черепа похованого виявлено мідне кільце.

В другій могилі досліджено двоє поховань головами на захід. Поховання зроблені на виступах. Один із кістяків перекривала кора, інший, вочевидь, знаходився в домовині. Біля одного кістяка виявлено залізне кільце. Під час розкопок в обох курганах виявлено значну кількість давньоруського гончарного посуду Х –ХІІ ст. із домішкою кварцу.

                                 

Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Друзі сайту
Статистика
Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz